Aplikácia Q-THERMu náterom  

Vo videu nižšie nájdete krátku ukážku aplikácie Q-THERMu najprv náterom a následne stierkovaním. Po vytvrdnutí sa Q-THERM môže vyhladiť navlhčeným hladítkom LITEX EXTRA alebo prebrúsiť jemným brúsnym papierom. Hladenie Q-THERMu sa používa najmä preto, aby sa neodoberalo z vrstvy materiálu a brúsením sa upravujú detaily podľa potreby.

 

   Základné informácie pri aplikácií náterom  

Povrch: upravený, vyrovnaný, odstránené staré nátery, odmasnený a napenetrovaný disperznou penetráciou

Náradie: Maliarsky valec – krátky vlasec, tenký (napr. na podlahy), alebo molitanový

Riedenie: Vodou podľa potreby: do 5L balenia cca 1,5 - 1,7 L vody. Nariediť tak, aby mal dobrú roztierateľnosť na stene

Miešanie: Miešať pri nízkych otáčkach, aby sa nepoškodilo vnútorné plnivo. Miešať, až dokým nebude obsahovať „hrudky“

Odtieň: Biely – Q-THERM nie je farba a tým je obmedzenejšia krycia schopnosť – môžete ho premaľovať akoukoľvek paropriepustnou farbou

Spotreba z 5L balenia:  cca 10 m2 pri hrúbke 0,5 mm (v zhruba dvoch - troch aplikačných vrstvách - závisí aj od podkladu a na dôkladnom nariedení)

Aplikačná hrúbka: cca 0,5 mm v dvoch - troch vrstvách (závisí od podkladu a na dôkladnom nariedení)

 

   Dôležité informácie pri aplikácií náterom  

  1. Q-THERM sa pri aplikácií valcom na stenu nanáša a nie maľuje. Nanáša sa po plochách cca 1 m ( Treba naniesť vrstvu, rovnomerne rozotrieť, namočiť valec  a znovu rovnomerne naniesť, aby sa dodržala súvislá vrstva a hrúbka). Takto aplikovať cca v dvoch - troch vrstvách, ktoré sú závislé od hustoty nariedenia
  2. Materiál popri práci častejšie premiešavať
  3. Pri každej vrstve je potrebné dodržať technologickú prestávku na schnutie materiálu, ktorá je závislá od teploty v miestnosti a podkladu – v zime cca 5 - 8 hod. a v lete 3 – 4 hod.
  4. Prikladať dôležitosť rohom miestnosti, ktoré je ideálne nanášať v kombinácií  štetcom a hustejšie nariedeným materiálom Q-THERM
  5. Je potrebné prejsť aj na priečky a strop cca 30 - 100 cm – izolácia prekladu
  6. Pri aplikácií valcom sa tvorí ťahanejšia štruktúra, ktorú je možné po zaschnutí materiálu (cca 1 deň) zahladiť hladítkom (Litex Extra), ktoré sa namočí do vody, vyžmýka a kruživými pohybmi zahladí nerovnosti. Stena nebude dokonale hladká, ako pri stierkovaní . V prípade úpravy detailov (napr. rohy) je možné Q-THERM prebrúsiť jemným brúsnym papierom. Opatrne, aby sa zbytočne neuberalo z vrstvy naneseného Q-THERMu.

Tvrdosť materiálu: Q-THERM je po aplikácií tvrdý ale nestvrdne ako omietka, pretože je to izolant a má miernu pružnosť. Je potrebné dať pozor na mechanické poškodenie rovnako ako pri farbe. Jeho životnosť je v podstate neobmedzená a končí jedine zoškrabaním z muriva.

Na materiál Q-THERM môžete aplikovať akúkoľvek farbu (musí byť paropriepustná) a tým nedochádza k stratám deklarovaných vlastností. Treba počítať s tým, že po nanesení farby sa v prvom momente mierne zníži pocitová teplota steny oproti Q-THERMu bez farby a to z dôvodu, že farba je chladnejší materiál. Tepelnoizolačné vlastnosti to však neovplyvňuje. Q-THERM môžete premaľovať akýmikoľvek vrstvami farby.