Q-THERM je vnútorná stierková tepelná izolácia, ktorá už cez 10 rokov pomáha našim zákazníkom v odstránení najčastejšej príčiny vzniku plesní na stenách a k zlepšeniu tepelnej pohody.

  Q-THERM v skratke...  

    Vlhkosť a pleseň na stenách?    

Zrážanie vlhkosti a tvorba plesní na stenách v zimnom období má svoju príčinu. Dôvod, prečo sa pleseň znova objaví aj po opakovanom „striekaní” protiplesňovými prípravkami spočíva v príčine, o ktorej sa viac dozvieme v stavebnej fyzike. V tomto článku Vám objasníme túto problematiku a zároveň vysvetlíme, ako Q-THERM pomáha túto príčinu riešiť.

  Až 80 % ľudí má vo svojich domovoch rovnakú príčinu vzniku plesní... 

Najčastejšou príčinou vzniku plesní  je, keď sa vzdušná vlhkosť v miestnosti zráža na povrchoch stien, ktoré sú studené. Pleseň alebo  „mokré mapy“ sa tvoria najčastejšie v rohoch, na strope, od podlahy a niekedy aj na povrchu celej steny. V tomto prípade však platí pravidlo, že zrážanie vlhkosti a rast plesní sa tvorí výlučne na studených stenách.

 

Na fotografiách z termovíznej kamery môžeme pozorovať zmeny teplôt na povrchoch stien. Miesta, kde je teplota steny vyššia, tam je farba svetlejšia. Teplota sa pohybuje okolo 16 - 18 °C.  Miesta, kde je stena najchladnejšia nám ukazuje tmavá farba a to sú tzv. tepelné mosty. Na tých miestach je povrchová teplota cca 13,7 °C a v rohu pri podlahe 11,2. °C.

Problém však nastane až vtedy, keď chladné steny majú povrchovú teplotu pod hodnotou tzv. rosného bodu. Čo predstavuje túto hodnotu rosného bodu? 

   Nahliadnime spoločne na príčinu... 

Podľa stavebnej fyziky sú podmienky pre vznik plesní vo vnútornom prostredí budov nasledovné:
    1.Existencia spór     2.    Prítomnosť kyslíka    3.    Istá teplota     4.    Výživný substrát        5.    Dostupnosť vody

Každý pobytový priestor spĺňa všetky prvé štyri podmienky, čiže aj u Vás doma či už máte plesne na stenách alebo nie, spĺňate všetky štyri podmienky. Rozhodujúcou podmienkou či sa plesne na Vašej stene vytvoria alebo nie závisí len na 5 - tej podmienke - dostupnosti VODY.  


Voda sa v každom priestore nachádza v podobe vodnej pary, ktorú nazývame relatívnou vlhkosťou vzduchu. Pri určitých podmienkach sa však môže vlhkosť vo vzduchu vyzrážať na povrchoch stien a tým zapríčiniť vznik a tvorbu plesní. Existujú tri faktory, na základe ktorých dokážeme zrážanie vlhkosti predpovedať:

1.  Izbová teplota vzduchu v °C     2.   Relatívna vlhkosť vzduchu      3.   Rosný bod

Táto jednoduchá tabuľka všetko objasní. V stavebnej fyzike sa nazýva tabuľka výpočtu hodnoty rosného bodu.

Ak máte v miestnosti 20 °C, relatívnu vlhkosť vzduchu 65% a kdekoľvek na stene máte povrchovú teplotu pod 13,2 °C, tak tam môžete očakávať vyzrážanie vlhkosti a tvorbu plesní.

Pod teplotou rosného bodu dochádza k zmene vzdušnej vlhkosti z plynného skupenstva na kvapalné a celý proces sa začína ako kondenzácia vody na povrchu steny. V niektorých prípadoch je táto kondenzácia na pohľad viditeľná tzv. mokrými fľakmi, no často dané miesto prezradia  až čierne škvrny plesní v štádiu rastu.

Dôvod prečo Vám v reštaurácií donesú pivo v pohári, ktoré je „orosené” je rovnaký. Povrchová teplota pohára je vďaka studenému pivu pod hodnotou rosného bodu. Zrážanie vzdušnej vlhkosti na Vašom pohári prestane až vtedy, keď sa pivo oteplí a pohár bude mať teplotu nad hodnotou rosného bodu.

 

 

   Ako Q-THERM pomáha odstrániť príčinu?   

 

Tým, že je Q-THERM izolant, ktorý má dokonalú paropriepustnosť (dýcha) dokáže po nanesení odizolovať chladnú stenu a zdvihnúť jej teplotu o cca 3- 4 a viac ° C. Týmto zvyšuje povrchovú teplotu steny nad hodnotu rosného bodu a steny zostanú na dotyk teplé. Po aplikácii týmto pomáha zbaviť sa príčiny zrážania vzdušnej vlhkosti na stene a tvorby plesní. Natrvalo odstráni sálanie chladu zo stien a stabilne zvyšuje teplotu v miestnosti o 3- 4 a viac ° C. Výsledkom je tepelná pohoda, zlepšenie efektivity vykurovania a aj úspora energií.

 

Video ukážka Q-THERMu a jeho schopnosti zvýšiť povrchovú teplotu materiálu nad hodnotu rosného bodu a zamedziť zrážaniu vzdušnej vlhkosti.

   Vlhkosť a výmena vzduchu   

 

Ako ste si všimli v tabuľke, tak udržiavanie optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu sa nezaobíde bez dostatočnej pozornosti. Zdrojov vlhkosti je v domácnosti viac, ako je napríklad sušenie prádla, varenie, sprchovanie, pestovanie kvetov, akvária a pod. Výraznú produkciu vlhkosti zapríčiňuje človek aj dýchaním, potením a pod. - za noc človek počas spánku dokáže nadýchať 70 - 80 % vlhkosť. Preto je nanajvýš dôležité, aby človek tieto skutočnosti nebral na ľahkú váhu, pretože mu v odstránení plesní a v zrážaní vlhkosti nepomôže nič. Stavebnú fyziku človek nedokáže obísť žiadnymi „zázrakmi“, ktoré sľubujú, že stačí natrieť a máte postarané. Q-THERM dokáže zniesť naozaj veľký „vlhkostný tlak” a zmenu teplôt, no pokiaľ človek ignoruje základné požiadavky fyziky, tak taký bude výsledok aj na Q-THERMe.

   Bezplatná pomoc s odstránením príčiny vzniku plesní   

Za tých 10 rokov pôsobenia v tejto problematike sme už videli naozaj mnoho. Aj zákazníkov, ktorí nám písali že sú nespokojní a pri vykonaní obhliadky nás pri vstupe do bytu doslova „obliala” vlhkosť. Avšak, väčšina našich zákazníkov si problematiku preštudovali a zaobstarali si vlhkomer s teplomerom, ktorý im umožni poznať a kontrolovať teplotu s vlhkosťou. Aplikovali Q-THERM len na jedno problematické miesto a po presvedčení sa o výsledku pokračovali aj na ostatné problematické miesta. Keďže máme mnohoročné skúsenosti, tak sme na túto problematiku aj dobre technicky vybavený. Po minúte vieme v akomkoľvek priestore zaznamenávať zmeny teplôt, vlhkosti a rosných bodov. Stavebnou termovíznou kamerou vieme nájsť aj tie najmenšie prestupy tepla a zmeny povrchových teplôt. Z toho vyplýva, že ak ste náš zákazník a neviete si dať rady, radi Vám s tým pomôžeme.


   Skúsenosti s odstránením príčiny vzniku plesní u našich zákazníkov

Pozrite si niektoré skúsenosti po aplikácii Q-THERMu pri problémoch s plesňami a zrážaním vlhkosti...

  Merania a dokumentácia

Pozrite si výsledky merania Q-THERMu pod termovíznou kamerou a dokumentáciu...

   Aplikácia a aplikačný postup   

Q-THERM sa v prípade problémoch so zrážaním vlhkosti a s tvorbou plesní musí aplikovať vo vrstve 1 mm, či už stierkovaním, alebo striekaním. Dôvod je ten, že u niektorých zákazníkov, ktorí aplikovali Q-THERM náterom. tak na niektorých miestach z dôvodu slabej vrstvy, silnejšie prechladzovanému murivu a dlhodobejšiemu nárastu vlhkosti Q-THERM povolil a museli dodatočne dodávať vrstvu. Je to však individuálne, niektorým sa ani po aplikácií náterom problém znova neobjavil. Každá stavba je iná, tepelné mosty ako aj vnútorné a vonkajšie podmienky sa menia a preto je vrstva 1 mm na tie problematické miesta a okolo nich tým najideálnejším riešením.

 

V prípade vlhkého muriva, ktoré je spôsobené kondenzačnou vlhkosťou v zime je potrebné, aby bolo murivo pred aplikáciou Q-THERMu dokonale vysušené prirodzenou cestou.

 

Postupné kroky:

 

  1. Vystriekanie existujúcich plesní na stene biocídnym prípravkom (sprej proti plesni).
  1. Oškrabanie starých náterov
  2. Opätovné vystriekanie muriva biocídnym prípravkom
  3. Umytie a vyrovnanie podkladu - v prípade plesní sa už Q-THERM aplikuje bez penetračného prípravku z dôvodu zamedzenia dýchateľnosti steny
  4. Aplikácia Q-THERMu silnou vrstvou - môžete Q-THERM aplikovať na celú stenu s presahom do priečky cca 30 - 100 cm alebo len tie problematické miesta  a okolo nich s presahom cca 30 - 100 cm.

 

Pre podrobný aplikačný postup stačí kliknúť na obrázok:

 

   Sme tu pre Vás NON-STOP    

Ak by ste si popri aplikácii Q-THERMu nevedeli poradiť, tak na každom balení je telefónny kontakt, kde môžete volať kedykoľvek a v akomkoľvek čase. Je pre nás dôležité, aby ste mali Q-THERM aplikovaný správne, tak nás prosím kontaktujte.

  Už desať rokov na trhu  

Desiatky tisíc litrov Q-THERMu na stenách našich zákazníkov. Ďakujeme za prejavenú dôveru!

  Komentáre od našich zákazníkov

Nižšie si môžete prečítať niektoré skúsenosti od našich zákazníkov, ktorým ďakujeme za ich komentáre. Upozorňujeme, že komentáre neslúžia na dotazy, otázky, alebo pripomienky - ak nejaké máte, využite prosím dotazník vpravo dole s názvom „Mám otázku”. Každý komentár je vždy odoslaný na schválenie. Ak sa Vám komentáre nezobrazujú, pravdepodobne ste navštívili našu stránku s predponou HTTPS, kde nám zatiaľ moduly facebooku správne nefungujú. Stačí kliknúť tu: www.grand-del.sk